Megújult a Chrome biztonsága
Egy új frissítést kapott a Google Chrome böngésző, mutatjuk, mi változott!
Az oldal tartalma:
- Az eddigi biztonság
- Az új verzió működése
- Kiknek fontos ez a frissítés?
- Refurbished notebook ajánlatunk, a legfrissebb böngészővel
Az eddigi biztonság
A böngészők nem csupán weboldalak megnyitására szolgálnak. Számos bővítményen és felhasználói funkción túl nagyon fontos és jogos elvárás, hogy megfelelően védje felhasználóit veszélyforrások ellen, legyenek azok letöltendő fájlok, gyanús weboldalak, stb.
A Chrome-ban eddig is jelen volt egy ilyen védelmi funkció. A működését egyszerűen elmagyarázva egy adott listából megnézte a böngésző, hogy veszélyes weboldal-e, ahova menni szeretnénk, meg szeretnénk nyitni. Ennek a listának a frissítése kb. óránként frissült. Sajnos viszont az utóbbi időben elkezdett elavulttá válni, mivel megnőtt az olyan veszélyes oldalak száma, amik sok esetben gyakran változtatták az URL címüket, ezzel kijátszva a böngészők védelmét.
Az új verzió működése
Elsődlegesen Windows és Apple rendszerekre lett tervezve, a frissítés egészen máshogy közelíti meg az URL címek vizsgálatát, amivel a Google állítása szerint 25%-kal javult a veszélyes oldalakkal szembeni védelem. Ez nem tűnhet soknak, viszont így is akár oldalak millióit ki lehet majd így zárni.
Forrás: GoogleA veszélyes oldalak ellenőrzése helyett először a helyileg tárolt biztonságos oldalakat tartalmazó listát nézi meg. Amennyiben ebben a listában nincs benne az adott weboldal címe, megnézi a valós időben (azaz nagyon gyakran, szinte azonnal) frissülő, a távoli szerveren tárolt veszélyes oldalak listáját. Ezeket a biztonsági vizsgálatokat felhasználói anonimitással és titkosítással végzi, hogy adataink is biztonságban maradjanak. Ennek szakmai részleteire nem térünk ki, mivel ezzel kapcsolatban nagyobb frissítést nem eszközöltek.
Ha a Chrome nem találja biztonságosnak a weboldalt, arról egy egészen nyilvánvaló, piros hátterű figyelmeztetést fogunk kapni részletes leírással. Ezután nyilván rajtunk múlik majd, hogy megnyitjuk-e utána az oldalt (amit érdemes NEM megnyitni az esetek 99,99%-ában).
Kiknek fontos ez a frissítés?
Gyakorlott felhasználók nagy változást nem fognak tapasztalni (bízunk benne, hogy könnyen észreveszik a gyanús linkeket, oldalakat), viszont azok akik például nem minden nap használják a böngészőket, nagy segítséget nyújthat adatvédelmi és vírusvédelmi szempontból.
Mindig ellenőrizzük kattintás előtt például az URL címet (ezt a kurzor adott gombra, képre való rámutatásával lehet megtenni, a képernyő általában bal alsó sarkában fogjuk látni az URL-t, az esetek nagy többségében fog tartalmazni egy https:// részt az elején, például https://www.klickcomp.hu/), győződjünk meg arról, hogy biztonságos oldalon vagyunk, ne nyissunk meg túl kecsegtető linkeket.
Refurbished notebook ajánlatunk, a legfrissebb böngészővel