Akár már jövőre érkezhet a Windows 12
Különböző források szerint a Microsoft már dolgozik a Windows 11 utódján, a Windows 12-n, mutatjuk mi várható!
Az oldal tartalma:
A Windows 12 megjelenési dátuma
A Microsoft csak arra utalt, hogy egy következő generációs Windows-on dolgozik, ebből arra következtethetünk, hogy a Windows 12-ről van szó. Még csak nemrég jelent meg a Windows 11 2021-ben, 6 évvel a Windows 10 után, de a nem-hivatalos források, a korábbi Windows 11 frissítések és az előbbi alapján könnyen meglehet, hogy valóban készülhet az új operációs rendszer.
Hivatalos információk hiányában igazából csak tippelni lehet, hogy mikor érkezik, viszont a 2024-es év második felében, ősszel tűnik logikusnak.
A Microsoft ugyan tagadja jelenleg, hogy valóban dolgozna a Windows 12-n (bár azt mondták, hogy visszatérnek a 3-éves fejlesztési ciklushoz) és még a Windows 11-hez is érkeznek majd a jövőben nagyobb frissítések. Ennek függvényében a jövőben kaphatunk csak megerősítést, hogy ez csak egy Windows 11 frissítés lesz-e vagy valóban a Windows 12.
Mit hozhat az új operációs rendszer
Különböző Windows konferenciákon nem szándékosan bemutatott képek és kiszivárgott képernyőfotók alapján egy átdolgozott felhasználói felületet láthatunk, ami inkább egy tablet-szerű felületre emlékeztethet:
Ennek a prototípusnak a Next Valley kódnevet adták. Továbbá megerősítették, hogy az AI jelenlétét is szeretnék jobban integrálni az operációs rendszerükbe, azaz a teljes rendszerre kihat majd, ami számtalan módon nyilvánulhat meg. Ilyen lehet például naptári események rögzítése, szervezése, beállítások módosítása, internetes és helyi keresés.
A dizájnnal kapcsolatban Twitteres bejegyzésekből nagyjából ezekre az újításokra lehet tippelni:
- egy nem rögzített lebegő tálcával, fent elhelyezkedő keresőmezővel, órával stb.-vel rendelkező felület
- új, érintésre optimalizált zárolási és bejelentkezési képernyő
- új értesítési központ, amely az értesítéseket személyek vagy alkalmazások szerint csoportosítja
- lehetőségek widgetek rögzítésére magán az asztalon
- egy dinamikus háttérkép funkció, amely AI segítségével parallax effektust hoz létre a kurzor vagy az eszköz mozgatásakor
- a biztonság további növelése, fejlesztése
Maga a frissítés
Nagy kérdés, hogy marad-e ugyanúgy ingyenes a frissítés, mint a Windows 11-nél. 2021-ben a Windows 11-hez kötelező volt a Secure Boot és a TPM 2.0 chip megléte, így több, mint valószínű, hogy legalább ezek szükségesek lesznek majd.
Amennyiben ingyenes lesz, ugyanúgy csak licenszelt, eredeti Windows-on lehet majd frissíteni, mint ahogyan azt már megszokhattuk.
Továbbá kérdéses marad, hogy mik lesznek a rendszerkövetelmények. A Windows 10-ről 11-re való váltásnál viszonylag nagyot ugrott a Microsoft, így elképzelhető, hogy ismét hasonlóan változhat az, hogy milyen hardveren lesz futtatható az új operációs rendszer. Ennek ellenére állítólag dolgoznak egy olyan verzión is, ami egy gyengébb hardveren is elfuthat.