Re: Mit is jelent? Misztikus rövidítések a honlapunkon és a számítástechnikában.
2009. október 4., vasárnap 7:28:25
Felbontás: az LCD- és plazmatévék diszkrét képpontokból épülnek fel. A felbontás a sorok és oszlopok számát adja meg. Az LCD- tévék jellemző felbontásai: 1920×1080 illetve 1366×768 pixel, plazmatévék kaphatók az előbbi kettő mellett 1440×1080 illetve 1024×768 pixeles felbontásban is.
Fényerő: a gyártók ezzel a paraméterrel azt adják meg, hogy a tévé legfeljebb mekkora fényerővel képes „világítani”. A tévék optimális beállítása 200 cd/² körüli, amit minden megjelenítő bőven képes teljesíteni.
Betekintési szög, látószög: az LCD-tévéknél oldalról nézve csökken a kép kontrasztarány és a fényerő is. A betekintési szög az a nézőpontot adja meg, ahonnan nézve 10:1-es kontrasztarány mérhető. Papíron minden LCD megfelelő, így jobb személyesen megnézni a kiválasztott tévét.
Képarány: a kép szélességének és magasságának aránya. Alapvetően háromféle képarány használatos. A 4:3-as képarány a régebbi tévék és tévéműsorok aránya. A lapostévék és az újabb tévéműsorok 16:9-es, szélesvásznú képarányt használnak. A mozifilmek túlnyomó többsége ennél is szélesebb képet használ, itt a szélesség a magasság 1,85 vagy 2,39-szerese. Ha a megjelenítő és a tartalom eltérő képarányú, a kijelzően alul és felül vagy két oldalt fekete csík fog megjelenni.
Kontrasztarány: a gyártók egy aránypárban szokták megadni. Ez az adat azt mutatja meg, hogy mekkora az adott tévén a fehér és a fekete kép cd/m²-ben mért fényerősségének hányadosa. A nagyobb érték jobb teljesítményt jelent. A prospektusokban statikus és dinamikus kontrasztarány értékkel is találkozhatunk – a tévék képességét előbbi alapján lehet és érdemes összehasonlítani.
Képfrissítési gyakoriság: azt adja meg, hogy a tévé másodpercenként hány képkockát jelenít meg. A normál tévék 50 illetve 60 képet jelenítenek meg másodpercenként, a jobb készülékek viszont akár 72, 96, 100 vagy 120 képkocka megjelenítésére is képesek.
Képátló: a tévé látható képméretének átlója. A gyártók ezt az adatot colban szokták megadni.
LED-es háttérvilágítás: az újabb LCD tévék esetében a gyártók a hagyományos fénycsöves megoldás helyett LED-es háttérvilágítást is használhatnak. Ennek előnye a kisebb méret (vékonyabb tévék), a kisebb fogyasztás, a nagyobb színtér-lefedettség, valamint az, hogy lehetséges a fényerő csökkentése csak a kép egyes részein. A LED-es megoldás egyelőre drága, ezért elsősorban a csúcskategóriás készülékeknél fordul elő.
VGA: más néven D-Sub. A számítógépes monitorokról ismerős analóg csatlakozó, amely akár teljes HD felbontású összeköttetésre is lehetőséget ad (a tévé elektronikájától is függ).
HD Ready, HD Ready 1080p: e két logó a felhasználók könnyebb eligazodását segíti. A gyártók azokra a tévékre tehetik ki, amelyek teljesítenek bizonyos feltételeket. A HD Ready mára gyakorlatilag okafogyottá vált, mert minden tévé tudja azt, ami a logó megszerzéséhez minimálisan szükséges. (Ettől függetlenül használatban van.) Bővebb infó itt található.
HDCP: másolásvédelmi eljárás, amely a készülékek közötti digitális kommunikációt titkosítja. A Blu-ray filmekhez HDCP-képes megjelenítőre és HDCP-képes Blu-ray lejátszóra van szükség. (Számítógép esetén HDCP-s monitor, videokártya és szoftver szükséges.)
HDMI: pillanatnyilag a legelterjedtebb szabvány az eszközök digitális összeköttetésére. A HDMI egy kábelen viszi át a képet és a hangot, de emellett adattovábbításra is képes.
A rövidítés jelentése High Definition Multimedia Interface - ahogy a nevéből is adódik, egy csatoló felületet, amin tömörítetlenül megy az audio-, és videofolyam.
1:1 leképezés: más néven 1:1 pixel mapping, just scan, csak pásztázás, dot-by-dot. Átméretezés nélküli, pixelpontos megjelenítési mód, amely akkor fontos, ha a tévét számítógéppel vagy játékkonzollal kötjük össze, mert így a megjelenített kép tökéletesen éles és torzításmentes lesz. Egyes tévéken ehhez az overscan kikapcsolása is szükséges! Az 1:1-es leképezés főleg az olcsó HD Ready tévékből hiányozhat, míg a HD Ready 1080p jelölésű tévékbe már kötelező beépíteni.
100 Hz: a tévégyártók a mozgások folyamatossá tételéhez, illetve LCD-tévék esetében az utánhúzás csökkentésére használják a 100 Hz-es képfrissítési gyakoriságot. Elvileg élesebb, folyamatosabb, összességében tehát jobb képet eredményez, de sok múlik azon is, hogy az adott tévé mennyire kifinomult algoritmust használ.
1080p, 1080i: 1080 soros HD felbontás, amely 1920×1080 vagy 1440×1080 pixelt jelent. Szokás Full HD-kén is hivatkozni rá. Az elnevezésben szereplő „p” betű progresszív képalkotásra utal, míg az „i” jelentése váltottsoros (a páros és páratlan sorok felváltva frissülnek). A képek információtartalma a normál felbontás ötszöröse.
24p: más néven 1080p@24Hz. Lehetővé teszi, hogy a tévé a Blu-ray lemezeken tárolt filmet a rögzítéssel megegyező sebességgel és kadenciával, akadozásoktól mentesen jelenítse meg.
720p: 720 soros HD felbontás, amely 1280×720 vagy 960×720 pixeles felbontást jelent. A képek információtartalma kb. kétszerese a normál felbontásénak.
Automatikus fényerőszabályozás: néhány tévé képes arra, hogy a környezeti fény változásához igazítsa a fényerőt. Ez a szolgáltatás jó szolgálatot tehet, ha a tévét gyakran használjuk este és nappal is.
AV: analóg bemenet, amely a képet kompozit és/vagy S-Video csatlakozón keresztül, a hangot pedig jellemzően két RCA csatlakozón keresztül képes fogadni.
Beégés: más néven burn-in. A foszfor alapú megjelenítőknél (pl. plazmatévék) gondot okozhat, ha a kijelző huzamosabb ideig statikus tartalmat jelenít meg, a foszfor egyenlőtlen elhasználódása miatt szellemkép keletkezhet.
Clouding: a háttérvilágítás rossz tervezésének az eredménye. Clouding esetén – főleg a sötétebb képrészleteknél – jól látható a fényerő eloszlásának egyenetlensége.
DVB-T, DVB-C, DVB-S tuner: digitális tunerek, amelyek földi, kábeles illetve műholdas terjesztésű adások vételéhez használhatóak. Magyarországon a DVB-T MPEG-4-es kódolású, ezért csak azok a DVB-T tuneres készülékek alkalmasak az adás vételére, amelyek ezt a kódolást is támogatják.
Energiatakarékos üzemmód: csökkentett fogyasztású üzemmód. A gyártók jellemzően csökkentett fényerővel, lassabb bekapcsolási idővel és egyes képjavító szolgáltatások letiltásával érnek el 20-30%-kal alacsonyabb fogyasztást.
EPG: elektronikus műsorújság, amely OSD menüvel rövid információt szolgáltat a műsorokról, lehetővé teszi az adók és műsorok tematikus csoportosítását, valamint PVR készülékek esetén az egygombos felvételt is.
Frame interpolation: más néven interpoláció. A 100 Hz-es illetve a 24p-t támogató tévék esetében a tévé elektronikája a valóban meglévő képkockák közé továbbiakat számít ki, hogy a mozgásokat ezzel tegye folyamatosabbá. 24p-t használva az interpoláció a legtöbb tévénél kikapcsolható.
Optikai audio kimenet: más néven Toshlink. A legtöbb tévére felkerül, az analóg csatlakozók helyett célszerű ezt használni, ha külső erősítővel szeretnénk megszólaltatni a tévét.
Overscan: más néven túlpásztázás. A szórakoztatóelektronikában elterjedt megoldás, amely felnagyítja a képet, majd a széleit levágja.
Paneltípus: az LCD tévék többféle paneltípust használhatnak, alapvetően VA és IPS alapú megoldások léteznek, bár néhány noname gyártó TN paneles tévét is készít, ezeket jobb messze elkerülni. A VA és IPS képes megfelelni a tévékkel szemben támasztott elvárásoknak.
Panoráma üzemmód: az LCD- és plazmatévék 16:9-es képarányúak, a hazai tévéadásokról azonban még nem. A panoráma üzemmódban a tévé a kép középső részének torzítása nélkül számítja át a 4:3-as képet 16:9-es képarányúra, így a tévéadásokat is „szélesvásznon” nézhetjük. Cserébe a kép szélein valamivel nagyobb a torzulás mértéke.
PIP, POP, PBP, PAT: kép-a-képben, a tévé egyszerre két képet tud megjeleníteni. Ahhoz, hogy két tévéadást tudjunk nézni, olyan tévére van szükség, amely két tunert tartalmaz. Az egytuneres tévékkel a tévéadás képe mellett valamelyik videobemenet használhatjuk. PIP: a teljes képernyős adás mellett a másik kicsiben jelenik meg. POP: a második adás itt is kicsiben jelenik meg, de az eredeti kép is zsugorodik, hogy a második kép ne takarjon ki fontos részletet az elsőből. PBP (vagy PAP): a két kép egymás mellett, azonos méretben jelenik meg. PAT: a tévé képe mellett a teletext jelenik meg.
Pixelhiba: egy LCD-tévénél is előfordulhat a monitoroknál ismert pixelhiba jelensége, igaz, ez szerencsére a kép folyamatos mozgása miatt nem annyira zavaró.
PVR: személyi videófelvevő – a tévék esetében ez egy integrált, merevlemezes felvevőt jelent.
Time-shift: más néven megállítható élőkép. A PVR funkciót kínáló tévék esetében lehetőség van arra, hogy az élő tévéadást egyetlen gombnyomással megállítsuk. Ilyenkor a felvevő azonnal rögzíteni kezdi a tévéadást, amelyet később a Play gomb megnyomásával indíthatunk el. A time-shift lényege az, hogy nem kell megvárni a felvételkészítés végét ahhoz, hogy elkezdhessük nézni a rögzített tartalmat.
RGB: komponens csatlakozó, amely legfeljebb SD felbontású műsorforráshoz használható, viszont ebben a felbontásban a legjobb minőséget adja.
SCART: Európában a legelterjedtebb analóg összeköttetést biztosító szabvány, amely 21 pólusú kábelt használ a videó- és hanganyag továbbítására, s amely emellett korlátozott adatkommunikációra is alkalmas.
Színprofil: a legtöbb tévé menüje tartalmaz néhány színprofilt, amely lehetővé teszi, hogy különféle képbeállítások között a távirányító egyetlen gombnyomásával váltsunk. Jellemzően a fényerőt, kontrasztot, fehéregyensúlyt, és a képélességet tárolhatjuk el. Egyes tévéken saját színprofilt is készíthetünk.
Válaszidő: az LCD tévékben használt folyadékkristály a vezérlési parancsot követően nem azonnal, hanem minimális késleltetéssel reagál. Ezt nevezzük válaszidőnek. Minél kisebb az értéke, annál jobb.
YPbPr/xvYCC: komponens csatlakozó, amely megfelelő minőségű kábellel akár 1080i felbontású forráshoz is használható. Az xvYCC 80%-kal nagyobb színtér lefedésére képes, mint az YPbPr, amit PS3-mal tudunk kihasználni, játékokkal. (A DVD és Blu-ray lemezekre a film YPbPr színtérrel kerül fel.)
Zajszűrés, MPEG zajszűrés: egy olyan képjavítási algoritmus, amely a minőséget a képzaj csökkentésével próbálja meg javítani. Speciális verziója az MPEG zajszűrés, amely a DVD-filmeknél, és a digitális műsorszórásnál használt tömörítés jellemző hibáinak eltűntetésére van kihegyezve.
Acer notebook, Asus laptop WebÁruház